Córka Jacka Rostowskiego pokazuje w BBC, jak strasznie żyje się w Polsce
Czy w sytuacji, gdy dwie córki polityków czynnie zaangażowanych w działalność opozycyjną wobec obecnego polskiego rządu produkują jednostronny reportaż w BBC, możemy mówić o przypadku? Niestety podobne zakulisowe gry z widzem i manipulacja montażem coraz częściej wykorzystywana jest do promowania własnej wizji politycznej w mediach, pod pozorem bezstronności.
Niepokojąca muzyka z filmu „Tron”, rzut na panoramę Warszawy, pogrążoną w nocy i we mgle. Ludzie przemykają przez ulicę, samochody stoją w korkach, a reporterka teatralnym tonem mówi: „Atmosfera w Polsce błyskawicznie się zmienia. Pierwszy raz od upadku PRL demokratycznie wybrana partia ma większość w parlamencie i wykorzystuje ją do implementowania własnej wersji patriotyczno-katolickiego konserwatyzmu”. Sekundę później trzy wstawki; lokalny działacz KOD, który „boi się o swój kraj”, naczelny niszowego lewicowego magazynu dramatycznie o zagrożonej wolności mediów i dwie hipstersko wyglądające dziewczyny z warszawskiej kawiarni. One też nie wiedzą, jak to możliwe, że „wszystko dzieje się tak szybko”. To nie jest materiał Russia Today, ale odcinek wieczornego pasma reporterskiego BBC „Newsnight”, który 20 stycznia otwierało następujące pytanie: „Czy Polska się putinizuje?”. Po obejrzeniu siedmiominutowego reportażu nikt na Zachodnie nie będzie miał wątpliwości, że tak. Proporcje opozycji do obozu rządzącego w materiale wynoszą cztery do jednego. Chwilę po argumentującym posunięcia rządu Jacku Sasinie oczom widzów ukazuje się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji, której towarzyszą słowa reporterki: „Ludzie na ulicach nie kupują tych wyjaśnień”. Niezależne media reprezentuje Piotr Kraśko i szef dofinansowywanej ze Skarbu Państwa przez rząd Platformy „Kultury Liberalnej”. W ogóle fragment dotyczący KOD, gdzie kamera dostaje się na lokalne zebranie do malutkiego mieszkania w bloku, wygląda jak komunistyczna konspiracja w stanie wojennym. Ujęciom towarzyszą kadry smutnych oczu psa, przypatrującego się rozmowom.
Podobnych wstawek z Polski było już bez liku, dlaczego zatem poświęcać uwagę akurat tej? Może dlatego, że producentką jednostronnego reportażu jest znana do tej pory z pracy w PISM i MSZ otrzymanej po rządowych znajomościach Maya Rostowska. Córka byłego wicepremiera w rządzie PO Jacka Rostowskiego. Swoim stanowiskiem jako producenta w programie BBC „Newsnight” chwali się na LinkedIn, choć po zainteresowaniu się tematem przez internautów, profil błyskawicznie usunęła. W Internecie jednak nic nie ginie. Jej udział jako producentki potwierdził na Twitterze Jack Garland – kamerzysta omawianego odcinka. Sama Maya również nie kryje swojego zaangażowania, pisząc: „Dzisiaj w BBC »Newsnight« z Katie Razz i Jackiem Garlandem krótko o tym, co wyrabia się w Polsce”, dodając do tweeta okładkę „W Sieci”. Właśnie tak tworzy się obiektywne relacje o stanie naszego państwa dla zagranicznych mediów.
Co interesujące, również reporterkę BBC Katie Razzall trudno nazwać bezstronną. To córka brytyjskiego polityka Tima Razzall’a, zasiadającego w Europarlamencie z ramienia partii Liberalnych Demokratów. Wchodzi ona w skład grupy, reprezentowanej przez Guy Verhosftadta. Do tej pory specjalizowała się w tematyce religijnej, osób niepełnosprawnych oraz sporcie. Nie zajmowała się polityką, Polską ani Europą Wschodnią.