20 000 roślin na dachu ratusza – w Chicago pozazdrościli Babilończykom

20 000 roślin na dachu ratusza – w Chicago pozazdrościli Babilończykom


Kategorie

Ten piękny ogród na dachu przenosi odrobinę natury w samo serce wielkomiejskiego Chicago. Posadzony na 11-piętrowym budynku ratusza miejskiego, jest jednym z najsłynniejszych w całej metropolii. Jego funkcja jest jednak nie tylko estetyczna.

Projekt, który zakładał rewitalizację i zmianę charakteru dachu ratusza miejskiego rozpoczął się w 2001 roku, kiedy organizacja Conservation Design Forum zauważyła szansę na uczynienie z tej przestrzeżeni pokazowego „dachowego ogrodu”, które cieszą się popularnością choćby w Nowym Jorku. Cel był prosty – planowano sprawdzić, jak rośliny wpłyną na temperaturę budynku podczas letnich upałów oraz na cyrkulację powietrza. 

Aby stworzyć specyficzny mikroklimat, zdecydowano się wykorzystać jedynie wyselekcjonowane gatunki roślin z okolic Chicago i jeziora Michigan, które dobrze znoszą trudny, wietrzny klimat regionu. Dzięki 20 000. zasadzonych roślin, wśród których znajduje się 150 gatunków, każdy zwiedzający otrzymuje niesamowity widok, kontrastujący z betonową scenerią otaczającą ratusz. 

Po wielu miesiącach obserwacji organizacja CDF ogłosiła spektakularny sukces: „Dach ratusza miejskiego absorbuje o wiele mniej ciepła słonecznego niż wcześniejsze pokrycie, utrzymując budynek chłodniejszy w trakcie lata, co przekłada się na wyraźny spadek wydatków ponoszonych na klimatyzację”. 

Taki zielony dach dodatkowo służy niczym specyficzna „gąbka” pochłaniająca nadmiar wilgoci. Podczas intensywnych opadów deszczu bez zagrożenia dla konstrukcji może on utrzymać swojej glebie do 2 cm wody, zanim zacznie ona opadać rynnami na ulice miasta.

A może by tak zaadoptować ten coraz popularniejszy zwyczaj „zielonych dachów” również do Polski?

Ogród na dachu ratusza w Chicago

Ogród na dachu ratusza w Chicago

20 000 roślin na dachu ratusza

20 000 roślin na dachu ratusza

20 000 roślin na dachu ratusza